Autorka

Martina Štecová, rod. Šolcová

Autorka sa narodila v Kladne, ČR. Detstvo prežila v Prešove, kde navštevovala ZUŠ- výtvarný odbor. Lásku ku kresleniu a výtvarným technikám sa rozhodla ďalej rozvíjať štúdiom na Strednej umeleckopriemyselnej škole v Košiciach, ktorú ukončila v roku 1985.

Od roku 1986 žije a tvorí vo Vranove nad Topľou, kde niekoľko rokov pracovala ako výtvarníčka v Dome kultúry a neskôr v reklamnej agentúre.

Od roku 1998 je výtvarníčkou v slobodnom povolaní.

Jednou z jej najobľúbenejších výtvarných techník je akvarel, ktorý dominuje v jej obrazoch. Práve jemné, nežné farby akvarelu umožňujú autorke  vyjadriť emócie a zachytiť v obrazoch krásu, náladu a čaro slovenskej krajiny, predovšetkým východoslovenského regiónu, kde autorka žije.

Venuje sa tiež olejomaľbe a pastelu a okrem krajiny sú trvalou inšpiráciou aj kvety a florálne motívy.

V poslednom období skúša spájať a kombinovať rôzne médiá, akvarel, tuš, akryl, koláže s ručne robeným papierom a prírodné motívy sú vyjadrené abstraktnejšou formou s využitím rôznych štruktúr.

Okrem maľby a kresby sa autorka takmer dve desaťročia venuje aj maľbe na textil. Predovšetkým je  to bytový textil, obrusy, prestierania, vankúše, ručne maľované na režnom plátne. Sú akoby spojením tradície a  nového, originálneho dizajnu a stali sa obľúbeným doplnkom mnohých domácností na Slovensku aj v zahraničí. Príležitostne autorka realizuje aj originálne maľby na tričká, sukne či spoločenské šaty.

Spojením tradičných techník a moderných prvkov sú aj plstené šperky a plstené obrazy, ktorým by autorka v budúcnosti rada venovala väčší priestor.

Hľadanie nových spôsobov výtvarného sebavyjadrenia, radosť z tvorby a sprostredkovanie pozitívnych emócií  je hlavným mottom autorky, ktorá sa snaží toto posolstvo odovzdať v každom svojom diele.

Výstavy

  • Vranov nad Topľou – 1989, 1992, 1998, 2001, 2003, 2007, 2009, 2013 
  • Prešov – 2001
  • Bratislava – 2002
  • 2013 spoločná výstava VRAMA vo Vranove nad Topľou.
  • 2014 spoločná výstava VRAMA v Trebišove

Diela sa nachádzajú v súkromných zbierkach v Nemecku, Rakúsku, Dánsku, Francúzsku, USA, Kanade, Českej republike, Švajčiarsku a na Cypre.

Autorka má osobný vzťah ku krajine, predovšetkým prešovského regiónu, kde žije. Vo svojich dielach interpretuje vlastnú fantáziu a myšlienky. Zaujíma ju architektúra krajiny a jej podoby v ročných obdobiach, farebnosť, nálada, svetlo. Ďalšou inšpiráciou sú kvety, ktoré sú pre autorku symbolom harmónie, pokoja a domova. Práve technika akvarelu a pastelu jej najlepšie umožňuje vyjadriť vlastný výtvarný názor na dané témy a námety

 

Share via